Aj zariaďovať sa dá ekologicky – ako dostať svoj interiér do súladu s prírodou

V súčasnosti nie je len trendom, ale doslova nevyhnutnosťou myslieť pri akomkoľvek zásahu do životného prostredia na jeho udržateľnosť. Možno ste už takto postavili domček a teraz je na rade jeho vybavenie. Vedeli ste, že aj pri nakupovaní nábytku či iných doplnkov sa dá vyhnúť zbytočnému zaťažovaniu prírody?

Aj zariaďovať sa dá ekologicky – ako dostať svoj interiér do súladu s prírodou

(zdroj: unsplash.com)

Dvakrát mysli a raz kupuj

Zero waste je ten najekologickejší spôsob, ktorý môžete vo svojej domácnosti uplatniť. Pri jej zariaďovaní má tiež svoj význam, už len pri výbere toho, čo si domov kúpite. Svoju ekologickú stopu najlepšie zredukujete tak, že si dobre rozmyslíte, čo naozaj potrebujete a vyberiete výrobky s čo najdlhšou životnosťou. Ďalším, trochu neskorším krokom je recyklácia. Máte doma niečo, čo už nevyužívate a ani nikdy nebudete? Skúste to darovať alebo predať. Tí kreatívnejší môžu popremýšľať aj o inom využití daného kúska nábytku alebo čohokoľvek iného, napríklad to premaľovať a zmeniť funkciu jeho využitia.

Nič na jedno použitie

Nie ste dobrý opravár ani vy, ani nikto z vašich blízkych? To neznamená, že pokazená vec sa nedá opraviť – skúste vyhľadať vo svojom okolí niekoho, kto je odborník, a nielen že nemusíte nič vyhadzovať a zháňať v novom prevedení, ale podporíte aj lokálnych malopodnikateľov. Zlaté pravidlo je vyhýbať sa všetkému jednorazovému. Tak, ako pomaly zabúdame na jednorazové tašky a slamky, zabudnite aj na všetky jednorazové plasty, obaly či jednorazový riad. Buďte skeptickí voči značkám a nápisom, že daná vec je vyrobená z recyklovateľného materiálu. Na Slovensku existuje veľmi málo takýchto recyklačných centier.

Ani kvety nemusia byť ekologické

Vedeli ste, že niekedy je dôležitá aj farba? Nielen preto, či sa vám bude hodiť k zvyšku vášho interiéru, ale aj z hľadiska jej zloženia. Vyhýbajte sa farbám s vysokým obsahom prchavých organických zlúčenín VOC. Tie sa totiž ľahko odparujú a stávajú sa z nich toxické plyny. Ak sa rozhodujete pre tapety, vyberte si také, ktoré neobsahujú plasty. Radi si kupujete živé kvety, ktoré potom trónia vo váze na vašom obývačkovom stole? Radšej sa vyhnite na tie zo supermarketov – rozhodne nie sú ekologické. Stavte skôr na lokálne kvetinárstvo, kde si vyžiadajte balenie bez plastu, prípadne poproste suseda so záhradou, či nemôžete kvety brať od neho. A ak sa práve chystáte na veľkú letnú párty vo svojej záhrade, určite neurobte zlatým klincom jej programu vypúšťanie lampiónov alebo balónikov.

Podobné články